Restaurace - motorest Skřítek

 O NÁS - Současnost a historie 

Skřítek (874 m) je ploché sedlo v Hanušovické vrchovině, v jejím podcelku Hraběšická vrchovina, při jižním okraji pohoří Hrubý Jeseník. Prochází přes něj silnice první třídy č. 11 z Šumperka do Rýmařova a dále do Ostravy. Sedlo je východiskem řady turistických a běžkařských tras, v jeho západní části se nachází Motorest na Skřítku. U nájezdu na parkoviště u motorestu se nachází plastika Skřítka sochaře Jiřího Jílka. Díky silnici horského charakteru s táhlými zatáčkami se ze Skřítku stal cíl motocyklistů, kteří se zde v sezóně sjíždějí.

Něco málo z historie

Silnici přes sedlo Skřítek postavila již v letech 1836-42 firma bratří Kleinů jako součást císařské silnice. Kleinové tuto silnici potřebovali k zásobování sobotínských železáren dřevem. V polovině 19. století tady byl vybudován zájezdní hostinec Berggeist, který se stal vítanou zastávkou pro formany a jejich koně po dosažení vrcholu stoupání. S užíváním uhlí v železárnách význam pro formany poklesl, ale zároveň začal růst význam pro počínající turistiku. Od roku 1885 nový hostinský přidal nabídku ubytování a stravování. Od roku 1896 bylmajitelem horský spolek MSSGV, přitom byla zvětšena kapacita hostince i prostor k ubytování. Udržování cesty v zimních měsících bylo náročné, proto byl zimní provoz po 1. světové válce omezen. Na konci 2. světové války hostinec do základu vyhořel. Obnoven byl jako motorest až v roce 1966 Jednotou Zábřeh.

   

Něco málo ze současnosti

Chata Skřítek stojí na polosamotě na okraji obce v bezprostřední blízkosti lesa. Kolem chaty prochází značené turistické trasy na hřeben Hrubého Jeseníku vedoucí až na Praděd.
Motorest Skřítek poskytuje parkování v centru výchozích tras hrubého Jeseníku (provoz parkoviště léto i zima) s možností stravování vrestrauraci s domácí kuchyní.Přivítá Vás příjemné až domácké prostředí útulného motorestu s možností venkovního posezení. Netrpělivě na Vás čeká příjemná a vstřícná obsluha.

 

Kontakt
Motorest Skřítek

Ludmila Dočkalová
tel.: 605 266 545

Adéla Dočkalová 
tel.: 731 929 376

Motorest Skřítek
Sobotín 134
788 16 Sobotín

Otvírací doba
Po – Pá 9:00-17:00
So – Ne 9:00-20:00


GPS: 49°59'55.8"N 17°09'14.7"E

Novinky
Motorest Skřítek

9.3.2018 - stále ideální podmínky pro běžkaře

CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality